Languages

KULLANICI DOSTU VE ÇOK AMAÇLI

GEOMETRİK ÖLÇÜMLER

Fixturlaser NXA Geometry sistemi kullanıcı dostu ve çok amaçlı olmasıyla tanınmaktadır. Aşağıda belirtilen doğrusallık ve düzlemsellik ölçümleri için gerekli olan yazılımlara sahiptir.

  • Üç farklı uygulama şekline sahip iki eksenli doğrusallık ölçümü:
    • Makina temeli, kılavuz kanallar ve taşıyıcı yapıların standart doğrusallık ölçümü.
    • İki parçalı gövdeye sahip türbinlerde, kompresörlerde, dizel motorlarda ve dişli kutularında bulunan yatak muylularının ölçümü sırasında tam ve yarım yatak göbeği merkezlemesi uygulamaları için kullanılan doğrusallık ölçümü.
    • Doğrusallık ölçümlerinin bu üç farklı uygulama şeklini ölçüm işlemi sırasında dahi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Örneğin, ölçüme tam yatak göbeği merkezleme işlemi için bir noktadan ölçüm alarak başladıysanız, bir sonraki nokta için ölçümü standart doğrusallık ya da yarım yatak göbeği merkezlemesi için gerçekleştirebilirsiniz.
  • Makina kurulumları sırasında makina yüzeyinin ve makina temelinin düzlemsellik ölçümü. Temelle ilgili ölçümler hem dörtgensel hem de dairesel yüzeyler için gerçekleştirilebilmektedir.

KULLANICI DOSTU GRAFİKSEL KULLANICI ARAYÜZÜ

Grafiksel kullanıcı arayüzü, ölçüm ve ayarlama işlemlerinin her safhâsında, 3D animasyonlu ekran görüntüleri, ikon ve renk kodlu sembolleri ile size yol gösterir. Ölçüm sonuçları girilen tolerans değerlerine göre farklı renkler almaktadır.

CANLI DEĞERLER VE MİKRON MERTEBESİNDE SONUÇLAR

Hem ölçüm hemde ayarlama işlemi esnasında değerlerdeki değişimleri eş zamalı olarak ekrandan görebilirsiniz. Ayrıca tüm bu işlemleri mikron mertebesinde bir hassasiyetle gerçekleştirebileceksiniz.

HIZLI KURULUM

Kurulum aşamasını hızlandırmak için, daha önce ölçüm yaptığınız ekipmanlara ait bir şablon oluşturabilir ya da kaydetmiş olduğunuz eski ölçüm sonuçlarındaki makina bilgilerini yeniden kullanarak ölçüm işlemine hemen başlayabilirsiniz.

DOĞAYI KORUYUN

Yüksek hassasiyetli geometrik ölçümler daha az plansız duruşlara, kurulumu doğru olarak yapılmış makinalar ise daha düşük işletme maliyetlerinin ortaya çıkmasına yardımcı olurlar. Makina ve makina parçalarının aşınmasını, üretim duruşlarını ve maaliyetleri minimize ederek, doğanın korunmasına da katkıda bulunmuş olacaksınız.

FIXTURLASER NXA GEOMETRY ÖZELLİKLERİ

Fixturlaser NXA Geometry ölçüm ve hizalama işlemi sırasında sizin için oldukça kullanışlı olacak pek çok özelliğe sahiptir:

 

EN İYİ REFERANS

Sistemin, bir refrerans doğrusu ya da düzlemi hesaplayabildiği bu uygulamada amaç ölçüm noktalarının en az sapma gösterdiği bir referans doğrusu ya da düzlemini herbir ölçüm noktasının en az sapma yaptığı konumu dikkate alarak hesaplamaktır.

 

DOKUN VE İŞARETLE

Sistem, ölçümlerinizi istediğiniz her an kaydetmenize imkan sağlar. Dokun ve işaretle özelliği ölçüm yapacağınız noktayı seçmenizde size oldukça kolaylık sağlar. Ekrana dokunun, ekran üzerinde parmağınızı kaydırın ve ölçüm yapmak istediğiniz nokta üzerine geldiğinizde parmağınızı ekrandan çekin. Renkli ekran ve grafiksel kullanıcı arayüzüyle birlikte, çok fazla ölçüm noktasının kaydedilmesi gerekse bile, daha önceden belirlemiş olduğunuz ölçüm noktaları şablonu üzerinde çok daha hızlı geçişler yapabileceksiniz.

 

HIZLI NAVİGASYON

Ölçüm yapılacak noktaları seçtiğinizde, seçmiş olduğunuz ölçüm noktasının vurgulanmış olduğunu göreceksiniz. Bu ölçüm noktası etrafındaki noktaları ise ölçüm ekranından çıkmaksızın seçebilme imkanına sahip olacaksınız.

 

REFERANS SENSÖRÜN KULLANIMI

Ek bir sensör ile, ölçüm işleminin başında bulunduğu konumu sıfır olarak kabul ettiğin bir sensörü referans sensör olarak kullanabilirsin. Bu sayede ölçüm ekranından çıkmadan lazer vericisinin ölçüm işlemi süresince hareket edip etmediğini kontrol edebilirsin. Eğer lazer vericisi hareket etmiş ise bu yanlış ölçüm almanıza sebep olacaktır.