Languages

YENİLİKLERİN TARİHÇESİ

Geçmişini bilen geleceğinide bilir.

1980'LER

Bir mekanik atölyesinden yenilikçi lazer tabanlı kaplin ayarlamasına ulaşan Fixturlaser, 80'li yılların başında Fixturteknik adıyla, otomobil endüstrisi için temel parça üretimi yapan mekanik bir atölye olarak faaliyete başladı. Başka bir sektörden bir müşteri, bir ölçüm problemini çözmek için yardım istedi. Bunu çözmek için ilk lazer tabanlı ölçüm cihazımızı elde ettik. O zamanlar lazer ışığı, iri, hassas ve pahalı bir teknoloji olan helyum-neon dolu katot tüpleriyle oluşturuluyordu. Daha sonra bu ilk cihaz geliştirilerek Digilaser ürün ailesi haline geldi.

Digilaser-Combi - Gözle görülür kırmızı lazer kullanımında öncü

Fikstürler ile çalışıyor olmamızdan dolayı kaplinli makinalarda hizalama yapan bakım personeli ile çalışmamız gerekiyordu. Piyasadaki ilk lazer tabanlı şaft hizalama cihazlarında, görünmez dalga uzunluğuna sahip bir ışık veren, dolayısıyla çalışmanın zor olduğu diyot lazer kullanılıyordu. Görülebilir kırmızı ışığa sahip ilk lazer diyotların fiyatları alternatif olarak düşünülebilecek seviyelere indiğinde ise bu teknolojiye sahip bir şaft hizalama cihazı geliştirdik: Digilaser-Combi.

Gözle görülür kırmızı lazerin kullanıldığı lazerli kaplin ayar cihazlarının geliştirilmesi o zamanlar kullanıcı dostu kaplin ayarı açısından dev bir adımdı ve şirketimizin kullanıcı odaklı felsefesi ilk olarak bu cihaz aracılığıyla oluşturulmuştur.

Odaklandığımız konu, otomotiv sektörü için fikstürler üretmekten ölçüm cihazları üretmeye doğru kayınca şirketimizin ismi de değişerek A. P. Fixturlaser AB oldu.

Digilaser-Combi, ilk standartlaştırılmış kaplin ayar cihazımızdı. Bu ürün de, tıpkı bundan sonraki ürünlerimizde de olacağı gibi, geleneksel yöntemlere dayalı ölçümleri baz alan bir felsefe üzerine geliştirilmiştir. Fixturlaser kaplin ayar cihazları her zaman ters çevre yöntemini kullanarak, komparatörlerin yerini lazerli dedektörlerin almasını temel almıştır. Digilaser-Combi ise güvenilirliği ve sağlamlığı ile müşteriler arasında çok popüler olmuştur.

Combi-Laser ve hesaplama yazılımlarının tanıtılması

1989 yılında ürün geliştirmedeki bir sonraki büyük adım, Combi-Laser'in tanıtılmasıydı. Bu ürün, gözle görülür kırmızı lazer içeren ve ölçüm değerlerinin tüm hesaplamalarını kullanıcı adına yapabilen bir yazılıma sahip ilk kaplin ayar cihazıydı. Doğrusallık, diklik ve paralellik ölçümleri gibi ek işlevlerin yanı sıra yapısal olarak güvenli (Ex) bir cihaz birkaç sene sonra geldi. Gözle görülür kırmızı lazerin sağladığı kullanım kolaylığı, hafif ve küçük lazer üniteleri ve tüm gerekli hesaplamaları yapan yazılımla ekran ünitesi, çok etkileyici bir fiyata piyasadaki en kolay cihaz haline geldi. Combi-Laser, önemli sayılarda üretilen ve tüm dünyaya ihraç edilen ilk cihazdı.

1990'LAR

Fixturlaser Şaft platformunun ve ikon bazlı grafiksel kullanıcı arayüzünün kullanıldığı dokunmatik ekranın tanıtılması.

1996 yazında Fixturlaser Shaft100 cihazımızı piyasaya sunduk. Bu teknolojik açıdan önemli bir adımdı. Endüstriyel bir aletin çalıştırılması için ikon bazlı grafiksel arayüze sahip bir dokunmatik ekranın kullanılması gerçekten büyük bir yenilikti ve insanların kaşlarını kaldırarak ’’Bu gerçekten çalışıyor mu?’’ diye sormalarına sebep olmuştu. O günden bu yana geçen zaman ise pazarın, bu yeni teknolojiyi kabul ettiğini ve kullanım zorluğu sebebiyle oluşabilecek yanlışlıkları ve giriş hatalarını en aza indiren kullanıcı arayüzünün sağladığı avantajları beğendiğini gösterdi. Grafik sembolleri temel alan ve metin içermeyen benzersiz kullanıcı arayüzü, gelişmiş sensör teknolojisi ile bir araya gelerek çok başarılı oldu.

Yıllar içinde Fixturlaser Shaft ailesi, kaplin ayarının tüm yönlerinin yanı sıra şaft hizalaması, türbin hizalanması ve ekstruder hizalanması gibi çok çeşitli uygulamaları kapsayacak şekilde geliştirildi. İkon bazlı kullanıcı arayüzüne sahip dokunmatik ekranların kullanılması Fixturlaser'in en belirgin özelliklerinden biri oldu ve zaman içinde endüstriyel cihaz alanında ki birçok üründe kullanılmaya başlandı.

Colibri’nin tanıtılması – Kaplin ayarında başlangıç seviyesi

Üst düzey kaplin ayar cihazı olarak piyasaya sunulan Fixturlaser Shaft100'den kısa bir süre sonra, Fixturlaser başlangıç seviyesindeki kaplin ayarı gereksinimlerine ihtiyaç duyan müşterileri için bir ürün geliştirdi ve piyasaya sundu: Colibri.  Bu cihaz, küçük endüstrilerin kullanıcı dostu kaplin ayar cihazı gereksinimlerini karşılaması amacıyla fiyatın piyasadaki en düşük düzeye inmesi için her açıdan basitleştirildi.

Fixturlaser kaplin ayarı ürün serisini, temelden en gelişmiş modele doğru dört farklı lazerli kaplin ayar cihazı içerecek şekilde geliştirildi. Bunların tümünde, kullanıcının farklı modeller arasında kolayca geçiş yapmasını sağlamak için aynı ikon bazlı kullanıcı arayüzü kullanılmaktadır. Yazılım geliştirme stratejimiz ise, kullanıcının bir önceki ürüne ait kullanım alışkanlıklarının bir uygulamadan diğerine geçişini kolaylaştırmak adına kullanıcının ürünle olan etkileşimini benzer tutmak, dolayısıyla eğitim gereksinimlerini en aza indirmek üzerine kuruluydu.

2000'LER

Dinamik hareketlerin ölçümü için yenilikçi çözüm

Cihazların kullanımı sıradan bir kaplin ayar işleminden daha karmaşık değildi ve uygulama yazılımı, sonuçların değerlendirilmesinde tahmin faktörünü ortadan kaldırıyordu. En iyi yanı ise Fixturlaser Kaplin Ayar cihazına yapılan bu eklentinin maliyetinin, aynı türdeki bir ölçümü yapacak olan diğer yöntemlerin maliyetlerinin yalnızca küçük bir kısmı kadar olmasıydı. Her zaman teknolojimiz için kullanılabilecek yenilikler hakkındaki araştırmaları çok yakından takip ettik ve 2004 yılında kaplin ayarını geliştirme alanında bir sonraki aşamaya geçmemiz için farklı alternatifler olduğunu fark ettik.

Yeni teknoloji - Yeni ürün platformumuzun omurgası

 Bir hizalama yapmak için gereken zamanı azaltmak amacıyla iki alanın diğerlerine göre daha önemli olduğunu belirledik:

 • Kurulum süresinin en aza indirilmesi

• Operatörü çalışması sırasında takip eden ve destekleyen bir uygulama yazılımı

Tipik bir hizalama çalışması yaparken lazerlerin hedefleri bulabilmesi için yapılan ayarlamanın göreceli olarak uzun sürdüğünü fark ettik. Ürünlerimizin birinde kullanılan çizgi lazer teknolojisi konusunda deneyim sahibiydik ve çizgi lazer ile geniş bir dedektörün bir arada kullanılmasının, tüm lazer ayarlamalarını az çok ortadan kaldırdığını fark ettik. Ancak o gün ki sensör teknolojisi, konu dedektör boyutu olduğunda birçok kısıtlamalara sahipti.

Kullanılabilirliğe odaklanma — Kullanıcı merkezli tasarım ve grafiksel kullanıcı arayüzü

 • Etkili: Kullanıcıların hedeflerini tam ve doğru olarak başarması

 • Verimli: Görevin tamamlanma hızı (gereken doğrulukta)

 • Beğenilen: Kullanımı keyifli ve memnun edici 

 • Hataya karşı toleranslı: Kullanıcının operasyonel hataları ya da bunların etkilerini en aza indirmesine yardımcı olur

 • Kolay öğrenilir: Giriş seviyesi için basit – uzun süreli kullanım için yeterince güçlü

Fixturlaser XA — Fixturlaser'den Hızlı Hizalama

2006 yılında, bu yeni platformdaki geliştirme çalışmalarımızın ilk meyvesi olan Fixturlaser XA'nın piyasaya çıkma zamanı gelmişti. Hepimiz ürünün o sırada piyasada bulunanlardan farklı olduğunu hissediyorduk ancak bu kadar çabuk kabul göreceğini asla beklemiyorduk. Kullanıcılar, yalnızca gerekli bilgileri içeren net, parlak renkli ekranı ve canlı animasyonlu grafikleri çok beğendi. Lazer başlıkları döndürüldüğünde sonucu ekranda canlı olarak görebiliyorlardı. Az sayıda müşterinin kablosuz cihazlar tercih edeceğini düşünüyorduk ancak neredeyse cihazların tümünün kablosuz olacağı hiç aklımıza gelmezdi.

Fixturlaser XA cihazının başarısından aldığımız cesaretle çalışmalarımızı, sıralı makinaların hizalanması, OL2R gibi daha gelişmiş işlevler için uygulama programlarının geliştirilmesi üzerine devam ettirdik. Bu çalışmalarda da kullanıcının farklı programlar arasında kolayca geçiş yapmasını sağlamak için mevcut programlarla tutarlı bir uygulama yazılımı geliştirilmesine özen gösterdik. Gelişmiş ve güncel teknolojiyle desteklediğimiz bu platform ile grafiksel kullanıcı arayüzü gelişimindeki güçlü konumumuzun bir araya gelmesi sayesinde, piyasada fark yaratacak benzersiz bir ürün portföyüne sahip olduğumuza gerçekten inanıyoruz ve yılların getirdiği tecrübeyle birlikte ürünlerimizi her zaman kullanıcı odaklı olarak geliştirmeye devam edeceğiz.