Languages

KAPLİN AYARI VE RÜZGAR TÜRBİNLERİ

Fixturlaser kaplin ayar cihazları, rüzgar türbinlerindeki dişli kutusu ve generatör şaftlarının sağlıklı bir şekilde hizalanması için en uygun montaj aparatlarını ve yüksek ölçüm hassasiyeti sağlayan yazılım özelliklerini içerecek şekilde özel olarak üretilir. Kaplin tipi, türbin tipi ya da üretici firma ne olursa olsun, Fixturlaser'ın kaplin ayar cihazları, generatör ile dişli kutusu arasındaki hizalama işlemini kolaylaştırır. Bu cihazlar rüzgar türbinlerinin güvenilirliğini korurken, enerji verimliliğini de optimize eder.

FIXTURLASER KAPLİN AYAR CİHAZLARININ AVANTAJLARI

Fixturlaser kaplin ayar cihazları, özellikle rüzgar türbinleri için önemli avantajlar sağlayan çeşitli özelliklere ve özel fonksiyonlara sahiptir. Örneğin;

  • kullanımını çabuk öğrenme
  • yüksek hassasiyetli ölçüm
  • farklı türbin tipleri için birçok montaj seçeneği
  • dönmeyen şaftlar için çeşitli çözümler

Özellikle bahsetmek istediğimiz özellikler arasında aşağıdakileri belirtmek isteriz:

  • Makina Şablonu – Kullanıcı Tarafından Tanımlanan Şablonlar:

Makina Şablonu özelliği, kullanıcının,  her türlü türbin modeli için mesafe, hedef değerler ve toleranslar gibi kaydedilebilir veriler içeren makina şablonları oluşturmasına izin verir. Bu fonksiyon özellikle, birçok farklı türbin modelinin bakımını yapan servis organizasyonları için çok kullanışlıdır.

  • Özel Makina Şablonu - Önceden Tanımlanmış Şablonlar:

Özel Makina Şablonu özelliği, mesafe, hedef değerler ve toleranslar gibi kaydedilebilir veriler içeren makinaya özgü makina şablonlarının kaplin ayar cihazına yüklenebilmesini sağlar. Bu şablonlar düzenlenebilir değildir ve bir üreticinin farklı modellerinin hizalama konfigürasyonunu homojen biçimde yapılmasını sağlar.

 

RÜZGAR TÜRBİNLERİNE ÖZGÜ BAĞLANTI APARATLARI

Çeşitli bağlantı konfigürasyonlarına sahip bağlantı aparatlarımız, rüzgar türbinlere kolayca monte edilebilmekte ve belirli üreticilerin türbinleri için özel olarak tasarlanmış olmalarına karşın piyasadaki birçok rüzgar türbinine uyabilmektedir.

Bağlantı aparatları, ekran ünitesi ve diğer parçalarla birlikte herbir bağlantı aparatı için özel olarak tasarlanmış olan çantalar içerisinde gelmektedir - yani tüm parçalar tek çanta içindedir.

 

1. Birçok Vestas türbinine uyabilen, kaplinsiz sabit rotorların hizalanması için, dişli kutusu flanşı üzerine monte edilerek kullanılan Fixturlaser bağlantı aparatı. 

   
2. Kaplinsiz ölçüm için kullanılan ve çoğu Vestas türbinine uyabilen, generatör flanşı üzerine takılan bağlantı aparatı. 
 

3. Çoğu Siemens türbinine uyabilen generatör flanşına takılan bağlantı aparatı. 

   

4.  Çoğu Siemens türbinine uyabilen, manyetik tabanlıkla birlikte fren diskine takılan bağlantı aparatı. 

   

5. Çoğu GE türbinine uyabilen, monte edilmiş haldeki kapline bağlamak için bağlantı aparatı çifti.

   

6. Çoğu GE türbinine uyabilen, ince manyetik braketle birlikte fren diskine takılan bağlantı aparatı.