Languages

KAPLİN AYARLARININ YARARLARI


Makinalarda kaplin ayarı 200 yıldan beri yapılmaktadır.

Sebepleri her zaman bilinmese de, günümüz dünyasında kaplin ayarının gerekliliği herkesçe kabul edilmektedir. Makina sistemlerinin geliştiği günümüzde, hizalama (kaplin ayarı) gündelik bakım çalışmasının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Makinaların, en az kesinti ile sürekli çalışır durumda olması gerekmektedir.

Makina hasarları, çok büyük miktarda üretim kaybına neden olmaktadır. Makina hasarlarının neredeyse %50’sinin kaplin ayarsızlığından kaynaklandığı bilinmektedir.

Kaplin ayarı, farklı aletlerle yapılabilmektedir. Bunu yapmanın en kolay yolu, kaplinin iki yarısı üzerine yerleştirilen bir cetvel veya mastar vasıtasıyla göz kararı ayarlama yapmaktır. Sonuç pek hassas değildir ve yapan kişinin becerisine bağlıdır. Daha hassas bir sonuç komparatör kullanılarak elde edilebilir. Bilgi birikimine sahip ve deneyimli biri tarafından uygulandığında iyi ve güvenilir sonuçlar alınabilir, fakat bu işlem uzun süre ve sabır gerektirir.

Çok daha kolay ve çok daha hassas bir yöntem de lazerli kaplin ayar cihazları kullanmaktır. Özel bilgi birikimi gerektirmeden hassas ve güvenilir sonuçlar ortaya koyar.

Web sitemizi ziyaret gel: http://www.alignmentknowledge.com/